Џуџе крава во Индија е најмалата крава во светот

Во Индија живее Рани, џуџе крава за која се смета дека е најмалата крава во светот.

Рани е долга 66 сантиметри, висока 51 сантиметар и тежи само 26 килограми. Сопствениците велат дека е пониска за 10 сантиметри од најмалата крава во Гинисовите рекорди.

Рани има 23 месеци и живее на фарма во близина на Дака.

Ветеринарите тврдат дека Рани е производ на генетско мешање и веројатно нема да порасне.

Рани навистина стана медиумска ѕвезда во последно време, илјадници луѓе се спротивставуваат на националното заклучување поради корона вирусот и доаѓаат да ја видат Рани.

„Повеќе од 15.000 луѓе дојдоа да ја видат Рани само во изминатите 3 дена“, вели Хасан Холадер, сопственик на фармата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи