Македонија меѓу последните 10 на листата на безбедни држави, на 125. место од 134 земји


Помеѓу 134 земји, Македонија се наоѓа на 125. место на најбезбедни земји во светот, според листата на магазинот „Глобал фајнанс“.

Процената на безбедноста зема предвид три главни фактори: војна и мир, лична безбедност и ризик од природни катастрофи и третиот фактор е ковид-19. Секој од овие фактори се заснова на извештаите за 2020 година, направени во 2021 година.

Ова се првите 20 земји прогласени за најбезбедни во светот:

 1. Исланд
 2. Обединети Арапски Емирати
 3. Катар
 4. Сингапур
 5. Финска
 6. Монголија
 7. Норвешка
 8. Данска
 9. Канада
 10. Нов Зеланд
 11. Австралија
 12. Бахреин
 13. Кипар
 14. Швајцарија
 15. Австрија
 16. Естонија
 17. Јужна Кореја
 18. Кувајт
 19. Саудиска Арабија
 20. Германија

Споредбено со балканските држави, зад нас е само Босна и Херцеговина, која се наоѓа на 130. место, а подобро рангирани се Србија (34 место), Словенија (47), Романија (51), Грција (58), Албанија (63), Хрватска (74), Бугарија (114), Црна Гора (121).

Последните 20 земји што се сметаат за најмалку безбедни се:

 1. Пакистан
 2. Демократска Република Конго
 3. Либан
 4. Украина
 5. Јужна Африка
 6. Црна Гора
 7. Венецуела
 8. Хондурас
 9. Ел Салвадор
 10. Македонија
 11. Јемен
 12. Перу
 13. Мексико
 14. Бразил
 15. Босна и Херцеговина
 16. Нигерија
 17. Гватемала
 18. Колумбија
 19. Филипини

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи