Спасовски: Државјаните во дијаспората полесно и побрзо ќе добиваат лични документи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето на „Утрински брифинг“ сооштува дека периодот на чекање за лични документи значајно се намалува,бидејќи службите работат со продолжено работно време и за време на викендите.

Тој додаде дека личните документи кои биле побарани до стапувањето на сила на новиот закон, односно до 1 јули се изготвени.

„Од 1 јули тргнавме со новиот систем на податоци, со примена на новото уставно име и примената на Законот за јазиците. Поголемиот термин на чекање е во Скопје, но сето тоа се намалува. Воедно, со новиот систем првпат поставуваме десет фиксни базни станици низ државите низ Европа, за да немаме веќе мобилни станици. Сега нашите државјани во дијаспората може да се фотографираат во ДКП-ата“, вели Спасовски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи