Како да дознаете дали соседот го користи вашиот интернет без дозвола?


Кога ќе забележиме дека брзината на интернетот не е како што очекуваме, можно е некој од нашите соседи да успеал да пристапи до врската и да ја користи без дозвола.

Ова може да се провери со отворање прелистувач со специфичната адреса на WiFi каде што се гледаат сите движења. Ако на списокот се појави уредот што не е ваш, тогаш дефинитивно некој ви го користи интернетот.

Проблемот на некој без дозвола да пристапува до рутерот, освен губењето на брзината, е тоа што несоодветната конфигурација на безжичната мрежа може да му овозможи на напаѓачот да ги украде информациите што ги пренесуваме.

Еден од начините да се дознае дали некој ја користи WiFi мрежата е целосно да ја исклучите  опремата и да го проверете треперењето на светлата на рутерот.

Ако продолжат трепкањата на светлата на рутерот, дефинитивно некој го користи интернетот.

Во случај на било каков сомнеж, се препорачува да направите измени во лозинката.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи