Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден, подарете јаболка петровки

Facebook
Twitter
Email
Print


Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 29 јуни. Денес Македонската православна црква и верниците го одбележуваат Денот на светите апостоли Петар и Павле. Овој празник е популарно познат како Петровден и голем број обичаи и верувања се поврзани со него.

Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот на Апостолите.

Именден празнуваат: Петар (Камен, Каменко), Петре, Петра, Петранка, Петруна

Петровден се сметаше за календарска граница на годината, како еден од клучните датуми на летниот циклус на празници и честопати се поврзува со Иванден. Ги означува промените во природата што ги носат следните сезони и постудено време.

Светиот апостол Петар беше рибар кој прв ја искажа својата вера во Христа и неговите учења, тој раскажа и создаде некои од првите упоришта на новата вера. Луѓето веруваат дека Свети Петар го чува столбот на кој се наоѓа Земјата, небесната слама (Млечниот пат) и небесниот крст (соѕвездието на Лебедот) и дека тој ги има клучевите во рајот.

Светиот апостол Павле беше фарисеј, но кога ги научи Христовите учења, го прифати и стана еден од неговите најголеми проповедници и теолози. И двајцата биле погубени во Рим од страна на императорот Нерон.

Сите девојки што го засадија житото на 7 јули денес гледаат како пораснало и, ако пораснало така што се наведнало како прстени, сигурно ќе се венчаат оваа година.

На Петровден, не се работи на поле и не започнува тешка физичка работа.

Претходно се веруваше дека јаболката не треба да се сечат со нож до Петровден, бидејќи може да падне град што ќе ги уништи посевите. Овој обичај е поврзан со верувањето дека на Петровден, Свети Петар им дели јаболка на децата во другиот свет.

Затоа, на овој ден, во некои делови на земјата, на првите соседи им се донесува јаболка како подарок, а некои се носат во црквата за осветување. Во некои области, децата со запалени јорговани одат од куќа до куќа и домаќините им даваат подароци.

Повеќето жени прават и колачи со јаболка. Но тоа не се било какви јаболка, туку посебна сорта што зрее околу овој празник и се нарекува петровка.

Интересни обичаи и верувања поврзани со Петровден се забележани во Куманово. Тој ден рано наутро уште пред сонце, оделе во бавчите и нивите, особено оние со бостан и од сите четири страни фрлале ситни камчиња. На тој начин според верувањето засновано на принципот на имитативната магија се влијае врз бостанот многу да врзува и брзо да расте. Исто така, бостанот, но и другите култури се прскале со вода од извор за да растат силно како водата што извира. Во овие петровденски верувања интересно е и фрлањето измет од стоката врз бавчите и нивите со земјоделски култури. Изметот земен од местото каде што стоката пладнувала (меризувала), или од пазарот се верува ќе влијае врз родот да биде густ и обилен како што била стоката на тоа место. Во сиве овие верувања, како што може да се види присутна е имитативната магија верувањето дека сличното предизвикува слично.

Во Гевгелиско за јадење на овој ден правеле млечник за да бидат цела година благи како млекото, а во Скопска Црна Гора се верувало дека кој ќе се омрси во Петровденските пости ќе се скрастави. Во овој крај ако било сушно времето на овој ден носеле крсти (литии) и со песната „Крсти носам бога молам“ се молеле за дожд.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи