За вакцинација на децата ќе се закажува термин, пријавување од денес до четврток

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За вакцинација на децата во Македонија ќе мора да се закажува термин.

Закажувањето ќе се одвива преку сајтот vakcinacija.mk, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Пријавувањето почнува денеска, а ќе се одвива до четврток кога заинтересираните ќе ги добијат термините за вакцинирање.

„Вакцината на „Фајзер“ кога еднаш ќе се отвори мора да се вакцинираат 6 лица, бидејќи во вијалата има 6 дози. Ако се јави 1 или 2 деца има голем ризик да се фрлат одреден број вијали. А, тоа не сакаме да се случи што значи дека родителите и старателите ќе може да ги регистрираат и од петок ќе започне апликацијата на вакцините“, појасни Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи