Ревакцината со „АстраЗенека“ ќе се прима на 6 недели, наместо на 12 недели


Ревакцината со „Астра Зенека“ ќе се прима на 6 недели, наместо на 12 недели од аплицирањето на првата доза, како што беше досега, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

„Во упатството има флексибилност, а тоа е од четири до 12 недели. Ние бевме многу внимателни чекајќи ги буквално сите публикации и искуства од другите земји во однос на тие првично регистрирани несакани ефекти. Како времето одминува и гледаме дека тој ризик е навистина минимален, се одлучуваме ревакцината да не биде четири недели, како што е во упатството, туку да биде шест недели“, рече Филипче.

Вакцината „Астра Зенека“ во Македонија се дава само на лица постари од 60 години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи