Бесими: Ќе има поскапување на струјата додека не се изгласа законот за намалување на ДДВ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Додека не се изласа законот со кој ДДВ ќе се намали од 18 на 5 проценти, актуелната законска стапка од 18 проценти ќе се пресметува во сметките за струја, дециден е министерот за финансии Фатмир Бесими.

Ова всушност значи дека сите што ќе добијат сметки за струја во која влегуваат и денови од јули, ќе имаат значително зголемување на сметката, иако намалувањето на данокот требаше да го искомпензира скокот на цената на струјата.

„Во прашање се денови, или недели додека се изглaса новото законско решение со намален данок. Што побрзо се изгласа, тоа ќе биде подобро за граѓаните“, изјави Бесими.

ЕВН веќе ги подготвува сметките со скалести датуми, како што практикуваше и досега.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи