Нов рекорд: Играта „Супер Марио“ продадена за 1.56 милиони долари


Играта „Супер Марио“ за конзолата „Нинтендо 64“ е продадена на аукција за 1.56 милиони долари, што е нов рекорд за видео-игра, објави американската аукциска куќа „Херитиџ Окшнс“, пренесува „Данас“.

„Тоа е првата игра некогаш продадена на аукција за повеќе од еден милион долари“, изјави за агенцијата „АФП“, Ерик Бредли, портпарол на аукциската куќа со седиште во Далас.

Играта „Супер Марио 64“ е од 1996 година на која за прв пат се користи 3Д.

Интересот на колекционерите за класичните игри постојано расте во последните неколку години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи