Подготовките за Попис 2021 се интензивираат – објавен конкурсот за попишувачи и инструктори


На 20 јули ќе биде објавен Конкурсот за избор на реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021, кој ќе трае до 5 август.

Државниот завод за статистика ги интензивира организациските подготовки за претстојниот Попис 2021 кој ќе се спроведе од 5 до 30 септември.

Со цел навремено да се изберат потребните реонски попишувачи и инструктори и да се остави доволно време за нивна обука, ДЗС го објавува Конкурсот со кој ќе се бараат 5055 реонски попишувачи и 508 реонски инструктори за 50-те пописни реони.

Условите се: кандидатите да се полнолетни државјани на Република Македонија, да не се вработени, да имаат завршено најмалку средно образование и да поседуваат компјутерски вештини.

Пријавувањето ќе се врши преку веб-апликацијата која ќе биде поставена нa веб-страницата popis2021.stat.gov.mk, a документите ќе се доставуваат по пошта до Државниот завод за статистика, или кандидатите ќе можат да ги донесат на денот на закажаното тестирање во комисиите на пописните реони.

Од Заводот ги повикуваат сите заинтересирани кои ги исполнуваат условите, да се пријават на Конкурсот и да дадат свој придонес во успешно спроведување на најголемата статистичка акција.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи