Спасовски: Повеќе од 30 илјади картички за бесплатна патарина поделени на српските туристи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според последните информации повеќе од 30 илјади картички им се поделени на српските државјани кои транзитираат низ земјава за да можат бесплатно да ги поминат патарините низ овој коридор, информираше денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Се работи за владина одлука како знак на благодарност за она што го направи Владата на Србија за вакцинација на македонските граѓани. Српските граѓани од 15 јуни до 15 август се ослободени од патарини во земјава во знак на благодарност за донираните вакцини.

Патниците од Србија, кои со автомобил доаѓаат во земјава, на граничниот премин „Табановце“ добиваат М-смарт картичка со која ќе може бесплатно да поминуваат на патарините до граничниот премин со Грција. На картичките има кредит од 760 денари, колку што е потребно за поминување на Коридор 10 во двата патни правци.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи