МЗ: Вкупно се аплицирани 713.114 дози вакцини, а ревакцинирани се 267.106 граѓани


Вакцините против Ковид-19 ја намалуваат појавата на компликации и смртен исход од болеста.

„За да се постигне целта на вакцинацијата неопходно е да се вакцинираат што поголем број граѓани. Вакцини имаме доволно, а процесот на имунизација функционира одлично, за релативно краток период вакцинирани се голем број граѓани изложени на поголем ризик на компликации од болеста“, истакна министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил.

Досегашната статистика според Министерството за здравство е следната:

58% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина;

55% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина;

50% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина;

40% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

Вкупно се аплицирани 713.114 дози вакцини, а ревакцинирани се 267.106 граѓани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи