Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Facebook
Twitter
Email
Print


Муслиманскиот празник Курбан Бајрам започна изутринава и ќе трае 4 дена.

Оваа година, како и минатата, колективните обреди за време на Бајрам ќе бидат организирани за да не се влоши епидемијата, односно џамиите ќе можат да организираат богослужба во своите дворови, за да се овозможи поширок простор каде луѓето можат да се молат. Ова е втора година како муслиманите од целиот свет не можат да ја извршат петтата исламска должност – аџилакот.

Карактеристично за овој празник е принесувањето жртва – курбан, која има симболика на приближување кон Бога. Со овој празник се крунисува и аџилакот- еден од петте темели на исламот, кој е доказ за солидарност и благосостојба.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи