Филипче: Детектирани уште 5 случаи на делта сојот во 3 градови во Македонија


На денешната прес-конференција за медиумите, министерот за здравство Венко Филипче истакна колку случаи на индискиот сој има во Македонија во моментов.

„Ја следиме внимателно состојбата и ќе преземаме мерки доколку тоа е неопходно. За случаи на индискиот сој, 3 се во Скопје, по 1 во Куманово и Тетово. Од вкупно 8 анализирани соеви, не е тој ексклузивен, ги има и другите соеви.

За сите соеви и мутации на вирусот вакцината е единствениот спас и мора да се свесни граѓаните дека тоа е начинот на кој ние можеме да ставиме крај на пандемијата“, порача Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи