ВИДЕО – Во Прилеп вакцинирани 25.000 граѓани со една доза, 6.000 со две дози, последниве 10 дена вакцинирани 4.000 граѓани

Голема заинтересираност кај прилепчани за имунизација во изминтиве 10 дена откако влезот на пунтот за вакцинација е слободен и без закажан термин. За овој период од 10 дена се вакцинирале околу 4.000 граѓани на пунктот во Прилеп, а со теренската вакцинација во овој период се имуниизиирале 800 граѓани.

„Досега во Прилеп на овој пункт се вакцинирани 25.000 граѓани со прва доза од кои над 6.000 граѓани се вакцинирани со двете дози. За податокот во другите пунктови, во Битола и во Кавадарци немам конкретна бројка, но мислам дека процентот на имунизирани граѓани со прва доза во нашиот град е над 30%. Од кои пак 30% се вакцинирани до двете дози“, вели Кети Смилеска, директор на општа болница Прилеп.

Доколку се продолжии со ова темпо на вакцинација надлежените се надеваат дека дека до крајот на месец август со двете дози би се вакцинирале 25% од граѓаните на Прилеп, што било задоволително ниво за постигнување на одреден степен на колективен имунитет и спрелчување на нов бран на Ковид 19.

„Денес имаме дози на фајзер за младата популација од 12 до 17 години, имаме доза на Синовак и Астра Зенека и ревакцина на Фајзер. Се надеваме дека ќе продолжи така и дека до крајот на август ќе се имаме голема бројка на имунизирани граѓани коии што ќе бидат и со прва и со втора доза се со цел да се спречи доаѓањето на новиот бран“, рече д-р Елена Јосифовска, општа болница Прилеп.

Лекарите велат дека се повеќе се зголемува бројот на граѓаните од помладата популација кои сакаат да примат вакцина. Инаку овој пункт во Прилеп во спорстката сала во медицинското училиште ќе функциионира со септември, кога се очекува почетој на учебната година и истиот ќе мора да биде преместен на друга локација.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи