Највисоки плати во мај

Facebook
Twitter
Email
Print


Според податоците на Државен завод за статистика (ДЗС) просечната месечна нето-плата по вработен во мај 2021 година изнесува 28.721 денари и е зголемена за 8.8 отсто во однос на истиот месец минатата година.

Како што соопштува ДЗС, највисоката бруто-плата е исплатена во секторот компјутерско програмирање (109.734 МКД).

Потоа следуваат секторите финансиски услужни дејности освен осигурување и пензиски фондови (70.304 МКД), стручни, научни и технички дејности (64.701 МКД), снадбување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (64.687 МКД).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи