Најниски плати во мај


Според податоците на Државен завод за статистика (ДЗС) просечната месечна нето-плата по вработен во мај 2021 година изнесува 28.721 денари и е зголемена за 8.8 отсто во однос на истиот месец минатата година.

Како што соопштува ДЗС, најниската бруто-плата е исплатена во секторот заштитни и истражни дејности (23.708 МКД).

После тоа следуваат секторите производство на кожа и слични производи од кожа (25.343 МКД), производство на облека (25.912 МКД), услуги поврзани со одржување на згради и дејности за уредување и одржување на животна средина и природа (27.013 МКД), дејности за подготовка на оброци и служење храна (27.754 МКД).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи