СЗО: Делта сојот ќе стане доминантен мутиран вид, досега е регистриран во 124 земји

Facebook
Twitter
Email
Print


Светската здравствена организација  (СЗО) денеска објави дека бројот на земји и територии во кои циркулира делта сој на коронавирусот, кој е досега најзаразен, се искачи на 124 земји.

Експертите тврдат дека делта варијантата брзо ќе се прошири и ќе стане доминантен мутиран вид на коронавирус.

Покрај тоа, СЗО е загрижена за ширењето на сите четири нови видови.

Алфа сојот, откриен во Велика Британија во септември 2020 година, е регистриран во 180 земји до 20 јули.

Бета сојот, откриен во август минатата година во Јужна Африка, е присутен во 130 земји, додека бразилскиот гама сој е регистриран во 78 земји.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи