Неексплодирана граната од Втората светска војна пронајдена во прилепско

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На 21.07.2021 во СВР Битола, О.Т. од с. Оревоец, прилепско, пријавил дека при вршење на ископ во нива во селото пронашол граната.

Од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување артилериската граната калибар 105мм, која потекнува од Втората светска војна, била безбедно подигната.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи