Од Ковид 19 почина Отец Методиј, архимандрит од Македонија, во манастирот Валаам во Русија

Facebook
Twitter
Email
Print


Сега, само што добив информација дека драгиот и сакан архимандрит Методиј преминал кај Бога. Упокој ја, Господи, душата на новозаветниот слуга на твојот татко Методиј, прости му го целиот слободен грев и неволно и подари му царство небесно! Ова се вели вели во соопштението на ФБ профилот на манастирот Валаам.

Отец Методој почина од Ковид 19. Пред сам неколку дена исто така од корона вирусот почина клирикот на Св. Петербургскиот двор на манастирот отец Александар Точилов. Двајцата подолг период беа хоспитализирани и се наоѓаа во критична состојба.

Отец Методиј беше многу почитуван Архимандрит на Руската црква и голем пријател на претстедателот Владимир Путин.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи