(ЖИВО) Почна церемонијата за отворањето на Летните олимписки игри во Токио

Facebook
Twitter
Email
Print


Свечената церемонија на отворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио започна во 13 часот, а за првпат во својата историја спектакуларниот настан се одржува пред минимален број на гости, околу илјада делегати и останати гости, јавува Би-би-си.

Македонија во Токио ќе биде претставувана од спортистите:

Дејан Георгиевски (таеквондо),

Миа Блажевска Еминова и Филип Дерковски (пливање),

Јован Стојкоски (атлетика),

Арбреша Реџепи (џудо),

Борјан Бранковски (стрелаштво),

Пуликсенија Јовановска (карате) и

Магомедгаџи Нуров (борење).


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи