Орден за заслуги за државата за Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов

Facebook
Twitter
Email
Print


Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, денеска доби големо признание и беше одлкуван со Орден за заслуги од претседателот на Македонија, Стево Пендаровски.

Mукаетов, кој освен тоа што е прв човек на македонската куќа на ракометот, важи за еден од најуспешните бизнисмени во Македонија како генерален директор на фармацевтската компанија Алкалоид.

Покрај Мукаетов, постхумно Ордени за заслуги имаше и за Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Горан Стефановски.

– Зафир Хаџиманов за огромниот придонес во специфичниот полижанровски развој во сферата на уметничкото творештво;

– Ремзи Несими за неговиот траен придонес во филолошките науки и албанологијата во Република Северна Македонија и во светот воопшто;

– Горан Стефановски за исклучителен и неповторлив придонес во континуитетот и во осовременувањето на книжевното културно наследство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи