Ликот на Стале Попов е новиот мурал кој го краси центарот на Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Центарот за современа ликовна уметност го претстави новиот мурал на македонскиот писател Стале Попов, кој го краси центарот на Прилеп.

Муралот е нацртан на ѕидот на зградата кај одделението за имотно- правни работи – Прилеп, спроти општинската зграда. Тој е во рамки на проектот „Уличната уметност, можност за реактуелизација и презентација на дејноста и делата на нашите истакнати домашни дејци – поетот и лингвист Блаже Конески и писателот романописец Стале Попов“, преку кој ќе бидат изработени два ѕидни мурали на уникатно избрани локации и две кратки документарни видеа за промоција и презентација на делата на Блаже Конески и Стале Попов.

Идејното решение и изведбата на муралот е изработен од академските ликовни уметници Сања Јездиќ, Ферди Булут и Александар Џинго.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи