Метеор го осветли небото над Норвешка, експертите сметаат дека дел од метеорот ја погодил Земјата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Голем метеор синоќа на го осветли небото во јужна Норвешка, создавајќи спектакуларна светлосна глетка додека татнеше низ небото, објави Ројтерс.

Експертите сметаат дека можеби дел од метерот ја погодил Земјата, недалеку од главниот град Осло, на само 60 км западно од градот. Засега нема регистрирано повредени или материјални штети.

Извештаите за метеорот започнале да пристигнуваат околу 1 часот по полноќ по локално време.

„Ова беше лудо. Метеорот патувал со 15-20 километри во секунда. Она што го имавме минатата ноќ беше голема карпа што патуваше веројатно од меѓу Марс и Јупитер, што е нашиот астероиден појас. И тоа создава татнеж и голема возбуда кај нас и можеби некои стравувања меѓу луѓето“, изјави за Ројтерс Мортен Билет од набљудувачката мрежа.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи