Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес


Пред 58 години на 26. jули 1963 година во 5.17 часот наутро скопјани ги разбуди катастрофален земјотрес. Околу 1.100 жители ги загубија животите, а најмалку 3.000 лица беа повредени. 200.000 скопјани останаа без дом.

По земјотресот градот почнал да се гради според модерните проекти на Јапонецот Кензо Танте и на Адолф Циборовски. Старата Железничка Станица денес е „Музеј на Град Скопје“ и преставува симбол на големиот земјотрес. Часовникот на станицата е засекогаш сопрен на фаталниот 5.17 часот.

По повод овој тажен ден граѓаните секоја година  со порака никогаш да не се повтори таква трагедија.

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот, на Градските гробишта Бутел во Скопје.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи