Јованоска: Горда сум што имам шанса да испишам историја за Македонија на Олимпијадата


Наш гостин во Инфо Регион е македонската, а особено прилепската гордост, каратистката Пулексенија Јованоска, еден од 8-те наши спортисти кои што ја претставуваат Македонија на ЛОИ во Токио.

Јованоска вели дека е особено горда што ја има шансата да испише историја, особено поради тоа што таа е првата македонска каратистка која некогаш учествувала на Олимпијада.

Посебен куриозитет пак претставува тоа што каратето за прв пат се воведува како олимписки спорт, а од наредната Олимпијада веќе се укинува, така што можеби ова ќе биде единствената Олимпијада, барем засега, каде можност ќе имаат да учествуваат каратистите.

Јованоска ќе се натпреварува во кати и вели дека конкуренцијата навистина била огромна. За стигне до Олимпијадата се подготвувала 4 исцрпувачки години, поминати во постојан тренинг и голем број натпревари.

Повеќе информации околу тоа зошто Јованоска не беше на отворањето на Олимпијадата, кога таа ќе настапува, кога ќе замине таму и која е нејзината конкуренција погледнете во интервјуто.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи