Таеквондистот Георгиевски стигна до финалето, ќе се бори за злато на олимписките игри во Токио


Mакедонскиот олимпиец, таеквондист, Дејан Георгиевски, ќе се бори за златен медал во Токио. Георгиевски, кој се натпреварува на Игрите во таеквондо во категорија над 80 килограми, стигна до финалето по победата во полуфиналето над Кјо Дон Ин од Јужна Кореја со 12:6.

На патот до полуфиналето, Георгиевски го победи актуелниот светски првак, Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба, со 11:8 како и Сајду Гбане од Брегот на Слоновата Коска.

Пласманот на Георгиевски во финале на Олимписки игри е прв за Македонија во било кој спорт по пауза од 21 година. Во финалето, Георгиевски ќе се бори со Владислав Ларин од Русија. Мечот започнува во 14:45 часот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи