Kоја вакцина е прифатена за патување од најмногу земји?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоци од веб-страницата „Визагајд“, во поглед на поминување на граница еве како се признаени вакцините против коронавирусот:

  1. „Астра зенека“ е најприфатена вакцина во светот, прифатена во 119 држави.
  2. „Фајзер“ и „Бајонтек“, е одобрена од речиси 90 земји.
  3. „Спутник В“,е признаена во над 60 држави.
  4. Вакцините на „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“ се признаени во над 50 земји.

Кинеските вакцини се признаени во помалку држави, „Синовак“ во 30 земји, а „Синофарм“ во околу 50 земји.

На веб-страницата „Визагајд“ може да проверите дали одредена вакцина е прифатена за влез од страна на дестинацијата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи