Mакедонија под топлотен бран во наредните 4 дена – температури и до 42°C


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 19 °C до 38 °C.

УХМР со актуелно предупредување:

Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи