Еве во кои земји во Европа се воведуваат Ковид-пасоши и какви рестриктивни мерки има


ЕУ-дигитален документ-сертификат (EUDCC) е официјален документ што стапи во сила низ целата Европска унија на 1 јули и може да го добијат оние што исполнуваат еден од три услови:

  • дека биле вакцинирани со една од вакцините против ковид-19 одобрена од Европската унија („BioNTech/Pfizer“, „AstraZeneca“, „Moderna“ или „Johnson&Johnson“),
  • дека го надминале ковид-19 (како што беше потврдено со позитивен тест за ковид, кој не е постар од 180 дена или помалку од 11 дена),
  • или да имаат негативен тест за коронавирусот (како што беше потврдено од негативен тест не постар од 72 часа за ПЦР-тест или 48 часа за антиген).

Иако сертификатот за коронавирусот на ЕУ важи низ целата Унија, секоја земја од Унијата има малку поинаков план за тоа како ќе функционираат и каде ќе се бараат.

Австрија

Потребни се докази за вакцинација, негативен тест или потврда за опоравување од ковид-19 за да влезат во ресторани, театри, хотели, спортски објекти и објекти за лична нега.

Физичкото растојание беше укинато на почетокот на јули, а рестораните беа повторно отворени, а премиерот Себастијан Курц рече дека „кризата се менува од акутен предизвик за целото општество во индивидуален медицински проблем“ и дека наместо тоа треба да се фокусира на лична одговорност на државна контрола.

Кипар

Посетителите на затворените угостителски објекти во Кипар мора да го имаат својот ковид пасош, исто така познат како безбеден картон, кој документира доказ за вакцинација или негативен тест. Ова е апликација која се разликува од „EUDCC“ и се користи одделно.

Данска

Данска бара ковид пасош за внатрешни делови на ресторани и културни простори, под исти услови како и „EUDCC“. Тој е достапен во хартиена форма или може да се преземе преку апликацијата.

Франција

Претседателот Емануел Макрон издаде декрет со кој нареди да се воведат ковид, односно здравствени уверенија за цела низа активности.

Од минатата недела, посетителите на музеите, кината и базените во Франција мора да покажат потврда за ковидвирусот, што е веќе услов за влез на фестивали со голем број луѓе и ноќни клубови и простори со капацитет од повеќе од 50 луѓе. Меѓутоа, од август, овие сертификати за ковид ќе бидат услов за влез во ресторани и барови, како и за поголеми патувања со воз и авион. Од октомври, ова ќе важи и за деца над 12 години, не само за возрасни.

Германија

Ограничувањата варираат од една до друга федерална држава во Германија, бидејќи таа земја е организирана како федерација, но општо е прифатено дека гостите мора да презентираат негативен резултат од тест или доказ за вакцинација за да бидат примени во затворени делови на ресторани. Канцеларката во заминување Ангела Меркел сега размислува за донесување на закон доколку случаите ескалираат низ целата земја.

– Вакцинираните луѓе сигурно ќе имаат поголема слобода од оние кои не се вакцинирани. Ова исто така може да значи дека одредени понуди, како што се посети на ресторани, кина и стадиони, повеќе нема да бидат можни за оние кои не се вакцинирани, бидејќи ризикот од инфекција е премногу висока – рече шефот на кабинетот на Германскиот канцелар, Хелге Браун.

Но, според објаснувањето на Браун во интервју за „Билд“, Германија може да оди уште подалеку во тоа, во случај на лоша епидемиолошка состојба, пристапот „нема да биде можен ниту за невакцинираните лица кои имаат негативен тест, бидејќи дури и оние тестирани кои носат висок ризик на пренос на инфекцијата.

Германија, исто така, неодамна ги заостри условите за влез во земјата од Шпанија и Холандија поради големата инциденца во тие земји, така што невакцинираните луѓе ќе мора да бидат во изолација најмалку пет дена по пристигнувањето од тие земји.

Италија

Од 6, август во Италија ќе треба да се посети зелена или ковид пропусница за посета на стадиони, кина, музеи, театри и кина, изложби, базени и спортски сали и затворени делови на ресторани. Ќе обезбеди докази дека носителот примил барем една доза од вакцината, го надминал ковид-19 или бил негативен за тестирање во претходните 48 часа.

Потврдата ќе биде продолжение на „EUDCC“, пренесува „Гардијан“. Засега, планот да се направат сертификати за коронавирусот за задолжителено патување во воз, авион и меѓуградските автобуси е напуштен, но оваа ставка ќе се преиспита во септември, во зависност од епидемиолошката ситуација.

Летонија

Јадењето во ресторани на отворено е дозволено за сите жители и посетители, но само вакцинираните луѓе можат да јадат во затворени простории и да посетуваат спортски сали, кина и театри. Сертификатот е прикажан во електронска форма.

Литванија

Луѓето со сертификат за вакцинација преку национална електронска „пропусница за можности“ можат да јадат во затворени простории и да пристапат до други културни и забавни места. На оние кои сѐ уште не се вакцинирани им се нуди излез или само услуги на отворено. „EUDCC“ може да се користи како доказ од туристи кои не се во литванската здравствена база на податоци.

Луксембург

На гостите со дигитален сертификат за вакцинација им е дозволено да ги посетуваат баровите, рестораните и клубовите во затворено до 1 часот по полноќ без ограничувања. Оние без нив мора да носат заштитни маски и да држат социјална дистанца.

Холандија

Досега, нема официјална законска имплементација на ковид пасошот во ресторани и продавници, но само на компаниите што проверуваат доказ за вакцинација на влезот им е дозволено да работат со полн капацитет, односно без ограничување на бројот на клиенти или посетители.

Португалија

Над 60 општини со висок и многу висок ризик, вклучително и градовите Лисабон и Порто, во моментов бараат доказ за вакцинација против ковид или негативен тест во петок навечер после 19 часот и за време на викендите. Ова не важи за деца под 12 -годишна возраст.

Ирска

Ирската влада неодамна освои тесно мнозинство во парламентот за нацрт-закон што ќе им дозволи на пабовите, кафулињата и рестораните да служат само вакцинирани, т.е. сертифицирани гости во затворено од 26 јули. Ова се очекува да биде преку „EUDCC“ или употреба на хартиена документација за оние без код за пристап со „QR“-код.

Словенија

Угостителството во затворен простор е отворено за лица над 18 години кои се вакцинирани или можат да обезбедат доказ за негативен тест за ковид-19. Масите мора да бидат оддалечени три метри, дури и со употреба на премини.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи