Собранието ја усвои Резолуцијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за македонските црвени линии

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Со 95 гласови „за“ и 1 „воздржан“, Собранието денеска ја усвои Резолуцијата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за македонските црвени линии за државните позиции во разговорите со Бугарија.

Претходно, пратениците го изгласаа амандманот поднесен од мнозинството, којшто се однесуваше на примена на уставното име во Резолуцијата. Против амандманот гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи