Со 59 гласа „ЗА“, Собранието ги усвои измените на Законот за државјанства, државјанство ќе се добива на 16 начини

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Со 59 гласа „за“. Собранието ги усвои измените на законот за државјанства.

Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и тројца пратеници од владејачкото мнозинство. Со измените се предвидени 16 услови со кои луѓе кои до прогласувањето на независноста живееле во Македонија можат да се стекнат со државјанство.

Во овие услови влегуваат платени сметки за струја, вода, потврда за преглед кај лекар, штедни книшки, ученички книшки…

Законот се донесе со европско знаменце по скратена постапка откако претходно партијата Левица го блокираше со над 1.000 амандмани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи