Пендаровски нема да го потпише Изборниот законик

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Претседателот Стево Пендаровски нема да го потпише Изборниот законик во ваква форма. Ова го најави претстедателот денеска.

Пендаровски смета дека измените во Изборниот законик треба да бидат подобрени со амандмани.

Најголема забелешка според Пендаровски е прагот од 2% за независните листи, со оглед на препораката на ОБСЕ од 1%.

„Нема логика јас како претседател и највисок орган во државата да се кандидирам со 10.000 потписи, а толку да треба и за советници во Град Скопје. Препораката на ОБСЕ/ОДИХР е до 1%. Не може изборите да се распишат на 6 август, а 2 дена пред тоа да се носат измените”, рече Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање на денешниот брифинг со новинарите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи