20.000 евра казна за испуштање мазут во реката Вардар

Facebook
Twitter
Email
Print

Оранжериите Вардар АД од Градско се казнети со 20.000 евра поради загадување на животната средина. Имено по пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, Државниот инспекторат за животна средина констатирал дека се работи за мазут, кој потекнува од оранжериите.

„Според информациите, мазутот не се користел и истекувањето се случило од небрежност и неодржување на складиштето со преостанатите резерви. За правното лице е изречена казна од 20.000 евра во денарска противвредност за загадување на површински води, согласно Законот за води“, соопштува ДИЖС.

Исто така наредено е чистење на остатокот од излевањето во кругот на фабриката, како и склучување на договор со лиценцирана компанија за транспорт и отстранување на опасен отпад.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи