Само 35% од вработените земаат плата над просечната

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Државниот завод за статистика од почетокот на годината забележува постојан раст на просечната плата што најмногу се должи на растот на платите во ИТ индустријата и фармацијата. Но, според податоците вработените во најголемиот број дејности земаат плати под просекот. Само 35 % од вработените граѓани во земјава земаат плата над просечната која сега изнесува 28.721 денари.

Државен завод за статистика:

– Производство на облека и кожа – 17.570 денари;

– Дејности за подготовка на оброци и служење храна – 18.780 денари;

– Туристички агенции – 19058 денари;

– Производство на прехрамбени производи – 22.481 денари;

– Уметност, забава и рекреација  – 26.969 денари и

– Образование  –  27.736 денари.

За да се намали големата разлика на платите потребно е почитување на колективните договори И засилени контроли од инспекциите посочуваат од Сојузот на синдикати.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи