Градоначалничката на Вашингтон го прогласи Илинден за Ден на македонското наследство во Вашингтон

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Мјуриел Баузар, градоначалничката на Вашингтон во честитката по повод македонскиот празник Илинден го спореди овој празник со борбата за државност на Вашингтон и повторно го прогласи Илинден за Ден на македонското наследство во Вашингтон.

„Прогласот започнува со зборовите:

Додека обединетата македонска дијаспора и македонско-американската заедница го одбележуваат Илинденското востание од 1903 година, бунт во потрага по слободна, независна и суверена Македонија;

Додека, македонската независност на почетокот беше краткотрајна, Илинденското востание значително резултираше со формирање на првата демократска република во Југоисточна Европа и ги постави темелите за ослободување и независност во 1991 година;

Додека историската борба на Македонија за самоопределување е паралелна со денешната борба за државност на нашиот град, што резонира со македонско-американската заедница во Вашингтон која стои солидарна со нас:

ЗАТОА, СЕГА, јас, градоначалничка на Вашингтон, со ова го објавувам 2 август 2021 година за „ДЕН НА МАКЕДОНСКО-АМЕРИКАНСКО НАСЛЕДСТВО“ во Вашингтон.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи