Руска амбасада: Ви го честитаме Илинден, празникот со големо историско значење за македонскиот народ

Facebook
Twitter
Email
Print

Амбасадата на Русија денеска на официјалниот фејсбук профил упати честитка по повод националниот празник  2 Август – Илинден.

„Почитувани, срдечно Ви го честитаме празникот со големо историско значење за македонскиот народ – Илинден!

Денеска заедно со вас со положување цвеќе на Мечкин Камен, во Пелинце и во Скопје ќе им оддадеме почит на славните македонски борци за слобода и независност! Честит Илинден!

За многу години“, стои во соопштението од Амбасадата.

Делегацијата од амбасадата зеде учество во одбележувањето на големиот празник Илинден, во Скопје пред спомениците на Методија Андонов-Ченто, на АСНОМ и на Никола Карев.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи