Влада: Од денес (вторник, 3 август) целосна забрана за движење во шума

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Владата воведе целосна забрана за движење во шумските подрачја низ државата, која стапи на сила денеска. Како што соопшти Владата, ова е во интерес на личната безбедност на граѓаните, но и за да се спречат нови пожари.

Ваквиот владин чекор следи откако во текот на вчерашниот ден територијата на нашава земја беше зафатена со неколку пожари, од кои најтешки за локализирање беа во Кочани и Старо Нагоричане, кумановско.

Центарот за управување со кризи (ЦУК) синоќа соопшти дека активни пожари на повеќе локации имало во Струмичкиот, Кумановскиот, Охридскиот, Битолскиот и во Штипскиот Регион, признавајќи дека некои од нив се надвор од контрола. Во гаснењето на некои пожари се вклучи и војската.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи