Во мариовското село Скочивир изгореа 15 стари куќи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во вчерашниот пожар во мариовското село Скочивир изгореле стари одамна напуштени куќи. Пожарот зафатил и трева, се проширил низ селото каде изгореа 15 куќи. Ниту една од нив не е вселива.

Огнот е под контрола, информираат од Територијалната против пожарна единица во Битола (ТППЕ-Битола) и предупредуваат на внимателност кај жителите зашто за време на пожарот се слушнале експлозии од стари експлозивни средства останати од Првата светска војна.

Од ТППЕ-Битола посочуваат дека пожар има и во атарот на селото Мусинци каде гори трева и огнот навлегол во шумата. Теренот е непристапен.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи