Македонија гори – 2 пожари во прилепско во селата Канатларци и Ореовец

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Центарот за управување со крици информира дека на територијата на цела држава активни пожари има со кумановскиот, кривопаланечкиот, липковскиот, струмичкиот, штипскиот, прилепскиот, битолскиот и скопскиот регион. На терен се пожарникари, полицајци, војници, жители на населените места, а во акција се и хелокоптерите на АРМ.

Во кумановскиот регион пожарот на тромеѓето помеѓу селата Степанце, Жегљане и Малотино, општина Старо Нагоричане е активен. Со пожарот е зафатена нискостеблеста шума, сува трева, црн бор, и багрем на поголема површина. Од утрово во гаснењето на пожарот бил вклучен и хеликоптер на АРМ. Поради ветерот пожарот е проширен на поголема површина. Со пожарот се зафатени и неколку стари куќи.

Пожар има и во атарот на село Дренак. Во повисокиот дел од селото со пожарот биле зафатени неколку стари напуштени куќи, опожарена е една црква и училиштето. Со пожарот е зафатена сува трева и ниска деградирана шума. Гори и во близина на селото Мургаш каде со пожарот се зафатени и стари куќи. Причина за пожарите е силниот ветер кој направил спој на жици кои предизвикале повеќе пожари.

Во општина Липково активен е пожарот во Белановце каде гори сува трева и дабова шума.

Во општина Крива Паланка активен е пожарот во село Варовиште каде гори сува трева, ниско стеблеста деградирана шума и дабова шума. Тука изгоре една куќа и штала.

Во струмичкиот регион и натаму гори шума во атарот на селото Погана, а пожарот е проширен во правец на Богданци и Казан Дол.

Пожарот кој започнал од запалено стрниште во атарот на село Канатларци, општина Прилеп се уште е активен и е проширен во атарот на село Мусинци, општина Могила. Зафатена е поголема површина на сува трева. Гори и во атарот на село Ореовец, но тука пожарот е под контрола. Пожарот на запалена сува трева и нискостеблеста шума во атарот на село Топлица е активен и има зафатено голема површина.

Во Штип пожар има во близина на селотоата Нов Истевник. Пожарникари и припадници на граничната полиција и на војската интервенираат на непристапен терен.

Во општина Кочани активен е пожарот кој беше предизвикан од паднат далекувод кај месноста Костин Дол и истиот за кратко време се има проширено кон шумски предел и е надвор од  контрола.

Активен е пожарот од запалена мешана шума во атарот на Катлановска бања кон селото Градманци и село Коњари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи