Бугарија ни праќа 25 пожарникари, 3 противпожарни и 2 амбулантни возила

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев, изјави дека ќе испрати помош во Македонија за справување со пожарите кај Кочани и кај Делчево. Таа ќе се состои од 25 пожарникари, три противпожарни возила и две амбулантни возила.

Помошта ќе стигне преку механизмот за заемна помош.

Инаку, вчера Србија во Македонија испрати четири хеликоптери кои на терен гаснеа шумски пожари, а во земјава дојдоа српскиот министер Александар Вулин и српскиот помошник министер за кризни ситуации Лука Чаушиќ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи