Вчера се аплицирале 12 939 дози вакцини, 3 909 граѓани примиле прва доза

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани.
Во државата вкупно се аплицирани 920.442 дози вакцини, а ревакцинирани се 401.336 граѓани.

Со последните бројки, 64 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 62 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 57 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 45 % од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, информираат од ресорното Министерство.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба.

Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи