Која земја во Европа произведува најмногу сладолед?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоците на Еуростат, минатата 2020 година, Европската унија произвела 2,9 милијарди литри сладолед.

Во последната година, земјите од ЕУ извезиле 232 милиони килограми сладолед во трети земји, со вкупна вредност на извозот од 752 милиони евра. Увозот пак, изнесува 79 милиони килограми во вредност од 182 милиони евра.

Германија е најголемиот производител на сладолед во ЕУ. Лани, земјата произвела 642 милиони литри. После неа следуваат Франција со 516 милиони литри и Италија со 509 милиони литри.

Најниската просечна цена на произведен сладолед повторно ја има Германија со цена од 1,3 евра за литар. Највисоката цена ја има Франција со цена од 2,2 евра за литар сладолед, а потоа следи Италија со просечна цена од 2 евра за литар сладолед.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи