Научничката која ја разви АстраЗенека вакцината доби своја Барбика

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Компанијата „Мател“ создаде Барби кукла со ликот на Сара Гилберт, научничката која ја разви вакцината против ковид-19 на Универзитетот Оксфорд.

Научничката Гилберт вели дека првично идејата и била „чудна“, но се надева дека куклата ќе ги инспирира децата.

„Мојата желба е мојата кукла да им покаже на децата жена која направила кариера во непопуларни професии, како што е вакцинолог“, рече таа.

Нејзината Барби е една од новите кукли посветени на жени од областа на наука, технологија, инженерство и математика.

Гилберт почна да развива вакцина против коронавирусот во почетокот на 2020. Вакцината на Оксфорд – АстраЗенека, сега е најшироко користена во светот, а дозите од неа се администрираат во повеќе од 170 земји.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи