На 3 години пред пензија го избркаа докторот кој ја фотографираше згрешената табла за „дерматовенерологија“


Доктор Мирослав Гроздановски, долгогодишен невролог, кој ја фотографираше погрешно напишаната табла за „дерматовенерологија“ во поликлиниката „Букурешт“, доби отказ 3 години пред да добие пензија.

Веднаш по објавувањето на фотографијата доктор Грозадоновски беше префрлен од поликлиниката „Букурешт“ во поликлиниката „Бит-пазар“. Но откако тој одбил да биде префрлен да работи во друга поликлиника, добил отказ.

„Пишува дека неоправдано сум изостанал три работни дена, на 26, 27 и 28 јули. Последен ден што бев на работа, беше во саботата на 24 јули. Дојдов во „Букурешт“ додека бев на одмор во петокот и бев блокиран, не можев да влезам во системот. Веќе ме префрлиле на Бит-пазар. Од понеделникот, се разбира, не отидов на Бит-пазар и веднаш ми дале отказ и ме одјавија, така што сега сум невработен доктор специјалист по неврологија на три години пред пензија. Е, тоа е мојата приказна. Како одеднаш од таков професионалец невролог, како што ме нарекуваше директорот, добив експресен отказ за три дена без да бидам викнат на разговор и без да се најде решение“, вели доктор Гроздановски, за „Слободен печат“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи