Петкоски: Советот изгласа втор командир на ПС Прилеп без да биде официјално разрешен претходниот, ова е невиден преседан

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Минатата седница на Совет на Општина Прилеп, ја одбележаа низа скандали. Мнозинството во советот, изгласа втор командир на ПС-ОН-Прилеп, без да биде официјално разрешен со решение претходниот командир од неговата функција? Ваков преседан не е запаметен никаде?! Истакна на денешната прес конференција Влатко Петкоски, портпарол на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Прес конференцијата ја пренесуваме интегрално. 

„Законот јасно ја предвидува постапката за разрешување и избор на нов командир. И наместо министерот за внатрешни работи најпрво да го разреши досегашниот командир, па потоа со предлог да продолжи изборот на нов, СДСМ си измислуваат нови закони? Или пак изборот на два командири се должи можеби на зголемениот криминал во Општина Прилеп, кој очигледно е единствената област која се развива во нашиот град?

Прилепчани, Прилеп сега има два командири! Бидете спокојни и чувствувајте се безбедно.

Што се однесува пак до муралите во градот за кои беше дискутирано на истата седница на совет, градоначалникот Илија Јованоски, да одговори пред јавноста:

Дали до градоначалникот, советот, или било кој друг сектор во ЕЛС Општина Прилеп има доставено барање за исцртување на мурали на ѕидови во центарот на Прилеп? Во кој дел од програмата за СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈА НА ОПШТИНА ПРИЛЕП 2020-2025 година е предвидено исцртувањето на муралите со ликот на Стале Попов и Блаже Конески?

Еве како за почеток нека дадат одговор на овие две прашања, а околу оваа тема, ќе се занимаваме подетално во наредниот период.

Почитувани, за сите правни гимнастики, ќе следуваа одговорност. Никој, ама апсолутно никој што се огрешил пред законот, нема да биде поштеден“, истакна Петкоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи