Се уште активен пожарот на Плетвар – го гасат ТППЕ Прилеп и „Црн Бор“, армијата е на готовс

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Пожарот кој е започнат во 13:10 часот на ден 02.08.2021 година во атарот на во атарот на селата Ракле – Никодин – Топлица, општина Прилеп е се уште активен.

На ден 04.08.2021 година околу 04:00 часот испратена е екипа од 10 пожарниакри со 2 теренски возила од ТППЕ Прилеп да интервенира на истиот. Командирот на ТППЕ Прилеп изјавил дека побараната помош од армијата во текот на вчерашниот ден, до овој момент не е потребна, но со командантот на касарната е договорено војската да биде припремна и на готовс, доколку има потреба ќе бидат активирани.

На терен од 06:00 часот е присутна и екипа од 6 вработени од ЈП Македонски Шуми „Црн Бор“ Прилеп. Пожарот во нискиот дел е под контрола со слаб интензитет а гори во високиот дел каде е непристапен теренот.

Нема опасност за населението и објекти од населените места. Према проценката, до овој момент нема потреба од дополнителна помош.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи