АХВ наскоро ќе соопшти дали ќе бидат повлечени сладоледите „Сникерс“ и „Твикс“ на „Дукатос“ од македонскиот пазар

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) наскоро ќе соопшти дали ќе бидат повлечени од македонскиот пазар сладоледите „Сникерс“ и „Твикс“ на производителот „Дукатос“.

Овие сладоледи веќе не може да се купат во Црна Гора, БиХ и Србија, по сомнежот дека во нив има остатоци од пестицидот етилен оксид.

„Како контакт точка на Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европската унија, во вторникот попладне добивме нотификација за увезени небезбедни кондиторски производи кои во својот состав содржат адитив со наод на етилен оксид. Станува збор за адитивот locust bean gum“, велат од АХВ.

Согласно воспоставената процедура за постапување по добиената нотификација, инспекциските служби на АХВ вршат контрола кај двајца увозници.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи