Во Прилеп има 3 активни пожари кај: Топлица, Ракле, и Смолани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во моментов во Прилеп активни се три пожари и тоа кај : селата Топлица, Ракле, и Смолани. Пожарот кај селата Ракле и Толица гори веќе трет ден, а од синоќа е зафатен и регионот на Смолани.

Од ТППЕ Прилеп велат дека гори нискостеблеста шума и трева, но кај Смолани има опасност да се зафати и борова шума. Во моментов пожарите ги гаснат 15 пожарникари во смена, а од утрово им се приклучиле и 30 припадници на АРМ. Но тој број воопшто не е доволен.

Според командирот на ТППЕ Прилеп Виктор Стојчески ветерот бил силен, температури високи што само уште повеќе го распалувало огнот и го отежнувало гаснењето, а тука бил и тешко пристапниот терен. Досега изгорен околу 1.000 хектари трева и ниско стеблеста шума, а во моментов активен пожар имало на околу 10 хектари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи