Два големи активни пожари во Прилеп, опожарени големи површини, интервенира и армијата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во Прилепско денеска се активни два големи пожара информираат од ТППЕ Прилеп.

Во општина Прилеп, пожарот во атарот на с. Ракле – с. Никодин – с. Топлица е активен на еден крак према Рудникот Козјак и еден крак према високиот дел с. Крстец – с. Никодин. Опожарени се околу 2.000 хектари нискостеблеста дабова шума и лисната постилка. На потегот с. Крстец – с. Никодин гори нискостеблеста дабова шума.

Под контрола е кракот према с. Топлица, кракот према Црквата и викенд куќите во с. Ракле. На кракот од Магистралниот пат Прилеп – Градско, гори чалија, сува трева, грмушки и деградирана дабова шума.

Интервенираат 17 војници на АРСМ и ТППЕ Прилеп со 9 пожарникари со 2 ПП возила.

Од ноќните часови на ден 04/05.08.2021 година започнат е пожар на потегот Дрен – Смолани (опш. Прилеп) со кој гори сува трева, смрека, чолија и лисната постелка на површина од 0.5 ха. На истиот локалитет има и еден приземен пожар на м.в. Мањов Дол, каде гори нискостеблеста дабова шума.

Интервенираат 13 војници на АРМС, 3 пожарникари на ТППЕ Прилеп и 2 лица месно население, како и 7 работници на ШС Црн Бор Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи